Mikrobiom jelitowy, jego zaburzenia, dysbioza jelitowa to pojęcia, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów naszej Poradni gastrologicznej. Z czego zatem składa się i od czego zależy mikrobiom jelitowy?
Autorem dużej pracy: „Mikrobiom jelitowy a stłuszczenie wątroby i zespół metaboliczny” jest dr n.med. Grzegorz Boryczka, specjalista chorób wewnętrznych i gastroeneterologii. Pan Doktor współpracuje z naszym NZOZ-em od wielu lat. Jest dla nas dużym wsparciem w diagnozowaniu zaburzeń gastrologicznych u pacjentów. Na co dzień pracuje jako Adiunkt w Klinice Gastroenetrologii SUM w Katowicach. Poniżej przedstawiamy streszczenie ww. pracy, a po więcej informacji zapraszamy na wizyty do naszej poradni gastrologicznej.
Mikrobiom jelitowy a stłuszczenie wątroby i zespół metaboliczny
Mikrobiom jelitowy człowieka składa się z bakterii, wirusów i grzybów.
Bakterie żyją w każdym odcinku przewodu pokarmowego, zwiększając swoje zagęszczenie i zmieniając skład w kolejnych partiach jelit.
Mikrobiom jakościowo i ilościowo zależy głównie od sposobu porodu, wieku, płci, diety, stresu, infekcji, spożycia alkoholu, rytmu dobowego, palenia papierosów, leków (antybiotyków), aktywności fizycznej.
Dysbioza jest definiowana jako zaburzenie równowagi i zaburzenie adaptacji drobnoustrojów jelitowych. Ten brak równowagi sprzyja wielu stanom patologicznym i może powodować choroby.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby staje się coraz bardziej powszechna wraz ze wzrostem częstości występowania otyłości i innych składowych zespołu metabolicznego (cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii).
W roku 2020 zaproponowano bardziej kompleksową nową definicję - stłuszczenie wątroby związane z dysfunkcją metaboliczną.
Stłuszczenie wątroby staje się główną postacią przewlekłej choroby wątroby u dorosłych i dzieci i może stać się głównym wskazaniem do przeszczepienia wątroby w ciągu najbliższej dekady. W chorobie stłuszczeniowej wątroby obserwuje się podwyższone stężenie bakterii rodzaju Bacteroidetes i obniżony poziom bakterii Firmicutes. To zaburzenie równowagi sprzyja dodatniemu bilansowi energetycznemu i insulinooporności. Profilaktyka i leczenie dysbiozy w stłuszczeniowej chorobie wątroby ma istotne znaczenie.
Pełny tekst dostępny w Pol. J. Public Health 2022.