Blog

Zapraszamy na nasz medyczny blog

Jak dbać o skórę?

O skórę powinniśmy dbać przez cały rok.
Jak to zrobić - podpowiada Pani Doktor Agata Filipowska-Grońska, specjalista dermatolog.
Czas zimy nie sprzyja opalaniu, ale może niekoniecznie?

blog dbac o skoreWielu z naszych pacjentów odwiedza ciekawe i przy okazji bardzo słoneczne zakątki świata. Ważne, by korzystać z tych atrakcji w sposób odpowiedzialny i rozważny. Pamiętajmy o profilaktyce przeciwsłonecznej w postaci filtrów UV oraz badajmy znamiona skórne.

 

Kiedy powinniśmy się badać? 

Może czas zimy, kiedy nasze ciała są zakryte będzie dobrym momentem do wykonania dermatoskopii u lekarza dermatologa. Zachęcam Państwa do wykonywania tego badania jeden raz w roku. 

Oglądajmy także nasze ciała codziennie. Jeśli cokolwiek zwróci Państwa uwagę i zaniepokoi, zapraszam na badanie dermatoskopowe. To bezbolesne narzędzie screeningowe wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Zmiany skórne dzielimy na barwnikowe i bezbarwne. 

Większość nowotworów skóry jest miejscowo złośliwa, co oznacza, że nie dają przerzutów, a najlepszym leczeniem tego typu zmian jest usunięcie chirurgiczne. Takie nowotwory są zazwyczaj bezbarwne, choć zdarzają się zmiany z niewielką zawartością barwnika. 

Do najczęściej występujących złośliwych zmian barwnikowych zaliczamy złośliwe plamy soczewicowate, znamiona dysplastyczne i czerniaka. 

 

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wykonania dermatoskopii? 

Zmiana zabarwienia zmiany dostrzegalna gołym okiem, pojawienie się obwódki zapalnej wokół zmiany barwnikowej, zmiana jej kształtu, pojawienie się zgrubienia, obrzęk, tkliwość. Nie ma znaczenia czy zmiana jest wypukła czy płaska. Nie ma znaczenia lokalizacja, choć najwięcej czerniaków u kobiet spotyka się na kończynach dolnych, a u mężczyzn na karku. 

Intensywność zabarwienia zmiany jest ważna, ale nie zawsze. Czasami zmiany barwnikowe mylone są z pospolitymi brodawkami łojotokowymi, które należą do zmian łagodnych. 

Pamiętajmy, że nowotwory skóry w większości są bezbarwne. 

 

Jak zatem bezpiecznie korzystać ze słońca ?

Stosujmy kremy z filtrem, pamiętając, ze należy je nałożyć min 30 min przed ekspozycją na UV.

Wybierając krem z filtrem zwracajmy uwagę na atest preparatu, czy posiada ochronę zarówno przed promieniami UVA , jak i UVB.

Pamiętajmy, że preparaty te zmywają się z naszej skóry pod wpływem wytarcia skory ręcznikiem, z powodu potu, aktywności fizycznej. Dlatego niezbędna jest ich kilkukrotna aplikacja w ciągu dnia. 

Latem unikajmy bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach między 11 - 14. Osłaniajmy nasze ciała ubraniem, pamiętajmy o nakryciu głowy oraz uzupełnianiu płynów. 

Zwracam Państwa uwagę na to, że opalanie powoduje, że na naszej skórze mogą tworzyć się nowotwory, ale też skóra szybciej traci swoją elastyczność, sprężystość, czyli szybciej się starzejemy. Słońce jest niezbędne do życia, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, zdrowi, jest niezbędne do produkcji witaminy D. 

Nie rezygnując z dobrodziejstw tej wspaniałej natury pamiętajmy o ochronie i badajmy znamiona. 

 


Dr n.med. Agata Filipowska-Grońska
specjalista dermatolog

Poradnia Dermatologiczna
NZOZ Twoje Zdrowie