Blog

Zapraszamy na nasz medyczny blog

Jak rozpoznać grypę?

Objawy grypy i przeziębienia bywają bardzo podobne, przez co czasem możemy mieć problem z ich odróżnieniem. W jaki sposób odróżnić grypę od przeziębienia?
Jakie są różnice między grypą a przeziębieniem? 

blog grypaDo typowych symptomów należy między innymi złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała czy bóle mięśniowo-stawowe. Różnią się one jednak częstością występowania oraz nasileniem. 

Grypa jest chorobą wirusową powodowaną przez wirusa grypy, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Dzieje się tak dlatego, że jest przenoszona drogą kropelkową, przez ręce i kontakt ze skażonymi przedmiotami, a osoba chora zaraża już wtedy, gdy nie występują u niej jeszcze typowe symptomy choroby. Wirus namnaża się w komórkach nabłonka w górnym i dolnym odcinku dróg oddechowych, powodując reakcję zapalną.

Jeżeli chodzi o podstawowe różnice od przeziębienia to przede wszystkim grypa cechuje się znacznie gwałtowniejszym przebiegiem, z podwyższoną tempraturą ciała przekraczającą 38 stopni Celcjusza, która może utrzymywać się przez kilka dni. Przy gorączce mogą wystąpić również dreszcze. Często występują bóle głowy, suchy kaszel oraz bóle mięśniowo-stawowe o znacznym nasileniu, a w jej przebiegu może pojawić się znaczne osłabienie i wyczerpanie organizmu, co raczej nie jest obserwowane w przypadku przeziębienia. Infekcja wywołana przez wirus grypy trwa dłużej niż klasyczne przeziębienie, a nieleczona niesie ze sobą powikłania groźne dla życia i zdrowia.

Nasze doświadczenie pokazuje, że pacjenci z objawami grypynajczęściej skarżą się na:

  • osłabienie,
  • rozkojarzenie,
  • złe samopoczucie,
  • ból mięśni i stawów.
  • ból głowy, o bardzo charakterystycznym przebiegu - występuje zazwyczaj w okolicy czoła oraz oczu.

Poza objawami ogólnymi grypy pacjenci zgłaszają również ból gardła i towarzyszący mu suchy, męczący kaszel. Pacjenci często mówią też o zatkanym nosie, natomiast jeśli katar występuje, nie jest zbyt intensywny.

Więcej informacji zawarliśmy w krótkim materiale filmowym, na który serdecznie zapraszamy.